Türk Sağlık-Sen: "Radyoloji çalışanları radyasyon mağduru"

Türk Sağlık-Sen: "Radyoloji çalışanları radyasyon mağduru"

Türk Sağlık-Sen, radyoloji çalışanlarının fazla radyasyona kalmaları nedeniyle bu konuda önlem alınarak çalışanların sağlığının korunması için Sağlık Bakanlığına başvuru yaptı.

Yapılan başvuruda röntgen servisi, ameliyathane v.b birimlerde doğrudan iyonizan radyasyona maruz kalarak görev yapan personellerin TAEK tarafından yapılan ölçümlerin sonuçlarına göre limitin üstünde radyasyona maruz kalmış olabileceklerinin ortaya çıktığı kaydedildi. Çalışanların söz konusu durumun önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması için sendikamıza başvurdukları ifade edildi.

Söz konusu durumun Radyasyon güvenliği yönetmeliğinde yer alan hükümlere de aykırı olduğunun belirtildiği başvuruda radyasyona maruz kalan personellerin sağlıklarının korunması ve sağlık hizmetinin daha etkin ve verimli sunulması için yönetmelikte belirtilen güvenlik önlemlerin alınması istendi. Bu konuda taşra teşkilatlarının uyarılması talep edildi.

Başvuru ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci "Radyoloji çalışanlarının mesai saatlerinin artırılmasının yanlış olduğunu, bunun sonucunda çalışanların sağlığının tehlikeye atılmış olacağını ifade etmiştik. Bakanlıkta bu konuda önlemleri alacağız demişti. Fakat görüyoruz ki TAEK raporları bunun aksini söylüyor. Bizi haklı çıkarıyor. Çalışanların fazla radyasyona kalmış olabileceklerini belirtiyor. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması ve çalışanların sağlığının korunması için başvurumuzu yaptık. Sağlık Bakanlığı radyoloji çalışanlarının mesai saatlerinin yeniden değerlendirmeli ve çalışanların sağlığı için gerekli önlemleri acilen almalıdır" dedi.



Tüm haberleri görüntüle

ANKARA - TÜRKİYE  
Orca TR Environmental & Medical Products © 2011 Doğru Nokta Bilişim