Radyasyonun Zararlari ve Korunma Yollari

Radyasyonun Zararlari ve Korunma Yollari

Radyasyonun Zararlari:

Iyonlastirici radyasyon, hücrenin genetik materyali olan DNA’yi parçalayabilecek kadar enerji tasimakta ve DNA’nin parçalanmasiyla hücreler ölmektedir. Bunun sonucunda dogal olarak dokular zarar görür ve kansere yol açabilir.

Çevreye rastgele atilan radyoaktif maddeler insan, hayvan ve bitki sagligina olumsuz etkiler yaparak çevreyi ve ekolojik dengeyi bozmaktadir. Ayrica radyasyon canlida genetik degisikliklere ya da vücutta kalici degisikliklere sebep olabilir. Radyasyonun etkileri cins, yas ve organa göre degismekle birlikte, çocuklar ve gelisme çagindaki gençlerde genellikle gözü etkileyerek görme bozuklugu, katarakt gibi rahatsizliklara neden olmaktadir.

Radyasyonun etkileri zamanla ortaya çikmaktadir. Geçmiste yapilan nükleer silah denemelerinden dolayi radyoaktif maddelerle yüklenmis toz bulutlari, atmosferin yüksek tabakalarina ve stratosfere yerleserek, radyoaktif yagislar halinde yavas yavas yeryüzüne inmekte ve çevrenin, özellikle yüzeysel sularin kirlenmesine sebep olmaktadir.

Radyasyonun çevreye zararlari sinir tanimaksizin yayilmakta ve kilometrelerce uzaga etki etmektedir. En basit örnekle Ukrayna’daki çernobil kazasi sadece Ukrayna’da olusan bir kaza olarak kalmamis birçok bölgeyi etkiledegi gibi Karadeniz bölgesini de etkilemistir.

Radyasyondan Korunma Yollari:
Çevremizdeki pek çok cihaz ( Televizyon, Radyo, Cep Telefonu, Röntgen, Tomografi, Tibbi cihazlar vb.) büyük oranda radyasyon kaynagidir bu nedenle radyasyondan tamamen kurtulmak mümkün degildir fakat zararlarini en aza indirmek mümkündür.

Kullanmadiginiz elektronik aletleri kapatin ya da fisten çikartin.

Bilgisayar monitörü alirken düsük radyasyonlu olmasina dikkat edin. Üzerinde “Low Radiation” etiketi bulunan monitörleri tercih edin ya da LCD monitörler kullanin çünkü LCD monitörler CRT monitörlere göre daha az radyasyon yayarlar.

Floresan lambalari gece lambasi ya da okuma lambasi olarak kullanmayin.

Yattiginiz ya da dinlendiginiz yerde televizyon vb. elektronik cihazlari bulundurmamaya özen gösterin veya fisini çekin.

Elektrikli saatleri, radyolari veya alarmlari yatarken basucunuzda bulundurmayin mümkünse pilli cihazlar kullanin.

Cep telefonu kullanmadiginiz surece kapali tutun ve açikken kalp hizasinda bulundurmayin.

Eger telefonla konusma çilginiysaniz kulaklik kullanmaya özen gösterin.

Cep telefonu alirken SAR degerini kontrol edin. SAR<1 W/kg olan cep telefonlarini tercih edin ve son zamanlarda piyasayi kusatan Çin mali telefonlari kullanmamaya özen gösterin çünkü o telefonlarin bir çogu testlerden geçirilmemistir.

Saç kurutma makinesini sik sik kullanmamaya özen gösterin ve mümkünse aksamlari kullanmayin.

Mikrodalga firinlar çok oranda radyasyon yaydiklari için çalisirken en az 1 m. uzakta durun.

Elektrikli tiras makinesi kullanmayin veya sarjli kullanin.

Televizyonu en az 2 m. uzakliktan seyredin.

Çamasir veya bulasik makineleri çalisirken yakininda bulunmayin.

Cep telefonu baz istasyonlarinin evlerinizin çatisina ve okullara hatta yakin çevrenize bile takilmasina izin vermeyin.Tüm haberleri görüntüle

ANKARA - TURKEY
Orca TR Environmental & Medical Products © 2011 Doğru Nokta Bilişim

YN SNC